Krok 1: Przygotowanie cieczy do oprysku

Gdy zauważysz na swoich roślinach szkodniki lub objawy ich żerowania zacznij działać. Siltac EC usuwa: mszyce (w tym bawełnice korówkę), przędziorki, pordzewiacze, mączliki, miodówki, larwy miseczników i ogranicza populacje wciornastków.

Krok 1 - zdjęcie

1. Otwórz opakowanie Siltac EC. Jeśli używałeś wcześniej preparat najpierw załóż rękawiczki ochronne.

Krok 2 - zdjęcie

2. Wyjmij zawartość opakowania i zapoznaj się z ulotką informacyjną.

Krok 3 - zdjęcie

3. Załóż rękawiczki ochronne i napełnij opryskiwacz wodą.

Krok 4 - zdjęcie

4. Odmierz potrzebą ilość preparatu za pomocą dołączonej miarki.

Krok 5 - zdjęcie

5. Przelej zawartość miarki do opryskiwacza napełnionego wodą.

Krok 6 - zdjęcie

6. Intensywnie wymieszaj.

Krok 2:
Wykonanie oprysku

Preparat Siltac EC musi bezpośrednio dotrzeć do ciała szkodników, by je zwalczyć. Ważne, by dokładnie spryskać wszystkie miejsca, gdzie znajdują się szkodniki (pędy oraz górną i dolną stronę liścia). Siltac EC nie ma okresu karencji. Owoce i warzywa możesz zbierać nawet krótko po wykonaniu zabiegu.

Grafika

Jaką dawkę użyć?

rośliny sadownicze

stężenie: 0,1%
(1 ml preparatu w 1 l wody)

 

W trakcie przygotowywania cieczy użytkowej zawsze używaj dołączonej do opakowania miarki, by odmierzyć odpowiednią ilość preparatu.

warzywa

stężenie: 0,1% 
(1 ml preparatu w 1 l wody)

 

 pomidor, papryka, oberżyna, rośliny zielarskie: 0,05 %
(0,5 ml preparatu w 1 l wody)

 

W trakcie przygotowywania cieczy użytkowej zawsze używaj dołączonej do opakowania miarki, by odmierzyć odpowiednią ilość preparatu.

rośliny ozdobne

drzewa i krzewy ozdobne, w tym róże: 0,1%
(1 ml preparatu w 1 l wody)

 

pozostałe gatunki roślin ozdobnych: 0,05%
(0,5 ml preparatu w 1 l wody)

 

W trakcie przygotowywania cieczy użytkowej zawsze używaj dołączonej do opakowania miarki, by odmierzyć odpowiednią ilość preparatu.

Grafika

Jak przygotować ciecz o danym stężeniu?

W trakcie przygotowywania cieczy użytkowej zawsze używaj dołączonej do opakowania miarki, by odmierzyć odpowiednią ilość preparatu. Aby uzyskać ciecz o danym stężeniu skorzystaj z danych zawartych w tabeli.

s

Zawsze dobieraj stężenie do odpowiedniego gatunku rośliny, którą zamierzasz opryskać – zgodnie z etykietą produktu. Nigdy nie wykonuj roztworu „na oko”, grozi to opryskaniem rośliny cieczą o nieprawidłowym stężeniu i niebezpieczeństwem jej uszkodzenia.

Tabela
Zdjęcie kobiety w ogrodzie

Stosuj tak często, jak potrzebujesz!

Siltac EC ze względu na fizyczny mechanizm działania nie generuje odporności u zwalczanych szkodników, w przeciwieństwie do tradycyjnych środków chemicznej ochrony. Oznacza to, że możesz stosować Siltac EC wielokrotnie bez obaw o utratę skuteczności. Zwykle wykonanie 1-2 oprysków (w odstępie 5-7 dni) wystarczy do usunięcia szkodników. Przy wielokrotnym stosowaniu, w krótkich odstępach czasu, pomiędzy trzecim a kolejnym zabiegiem należy zachować co najmniej 2-tygodniową przerwę. Pamiętaj, by wykonując oprysk przygotować wcześniej roztwór o odpowiednim stężeniu (rozcieńczyć koncentrat Siltac EC w wodzie) i zużyć go najlepiej w ciągu 1 dnia.

W trosce o pożyteczne owady

W przeciwieństwie do wielu środków ochrony roślin preparat Siltac EC nie ma istotnego wpływu na faunę pożyteczną. Nie szkodzi owadom typu biedronki, które są naturalnymi sprzymierzeńcami naszych roślin, ograniczającymi populacje szkodników.

Owady pożyteczne - grafika

Jak prawidłowo wykonać oprysk?

  • W czasie przygotowywania cieczy roboczej do oprysku zawsze używaj załączonej do opakowania miarki. Nigdy nie odmierzaj potrzebnej ilości preparatu „na oko”. Grozi to wykonaniem roztworu o nieprawidłowym, zbyt wysokim stężeniu. Oprysk roślin takim roztworem może doprowadzić do uszkodzeń roślin.
  • Używając Siltac EC wykonaj oprysk tak, by umożliwić szybkie wysychanie cieczy. W ogrodzie czy na działce najlepiej wybrać porę w ciągu dnia, w czasie suchej pogody, najpóźniej popołudniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku roślin wrażliwych (np. pomidor, papryka, grusza, jabłoń).
  • Nie należy stosować preparatu, gdy w najbliższym czasie (4-6 h) spodziewany jest deszcz lub mżawka.
  • Zbyt obfite opryskiwanie nie jest wskazane.
  • W przypadku roślin delikatnych/roślin w trakcie kwitnienia zaleca się wykonać próbne testy w celu wykluczenia uszkodzeń fitotoksycznych (m. in. niektóre gatunki i odmiany ziół, pomidor, papryka, sałata, pelargonia, gerbera, chryzantema, rośliny ozdobne o delikatnych liściach).
  • Nie należy stosować preparatu na młodą rozsadę, np. warzyw.
  • Siltac EC według wykonanych badań nie stwarza zagrożenia dla pszczół, mimo to nie powinno się wykonywać zabiegu w trakcie ich oblotu.

Masz pytania dotyczące stosowania Siltac EC?