Rośliny ogrodowe są pyszną stołówką dla wielu rodzajów szkodników. Szczególnie uciążliwymi wrogami roślin, które często możemy spotkać w naszych ogrodach, są: mszyce, przędziorki i mączliki. Te szkodniki, choć są niewielkich rozmiarów, w sprzyjających warunkach rozmnażają się bardzo szybko i przy masowym wystąpieniu doprowadzają do wielu uszkodzeń, a nawet zamierania całych roślin.

Mszyce

Mszyce to często spotykane szkodniki roślin w naszych ogrodach, działkach i na balkonach. Są to małe (zwykle 2–5 mm) roślinożerne pluskwiaki, które wysysają soki z roślin. Mają delikatne, miękkie ciało o różnorodnym zabarwieniu m.in. kremowym, zielonym, karminowym, czarnym. Możemy spotkać zarówno formy uskrzydlone, jak i bezskrzydłe szkodnika.

Istnieją tysiące gatunków mszyc – niektóre z nich przystosowały się do żerowania na konkretnym gatunku rośliny. Zazwyczaj łatwo je zauważyć, gdyż żerują w koloniach, liczących nawet setki osobników. Możemy je spotkać na zarówno na roślinach ozdobnych, sadowniczych, jak i warzywach.

Mszyce - widok w powiększeniu
Mszyce – widok w powiększeniu

Mszyce atakują najczęściej młode części roślin. Ich żerowanie powoduje, że pędy, liście i pąki kwiatowe słabo rosną, często żółkną, deformują się, a z czasem nawet całkowicie zamierają. Mszyce zagrażają roślinom nie tylko bezpośrednio „okradając je z ich soków”, ale przenoszą również niebezpieczne choroby wirusowe z jednej rośliny na drugą oraz ułatwiają wnikanie do wnętrza roślin patogenicznych grzybów. Szkodniki te produkują spadź, na której rozwijają się szkodliwe grzyby sadzakowe. Spadź uwielbiają mrówki, które w podziękowaniu za tą słodką wydzielinę bogatą w znaczne ilości cukrów, aminokwasów i innych związków, zapewniają mszycom ochronę przed drapieżnikami.

W naszych ogrodach najczęściej występuje np. mszyca jabłoniowa (Aphis pomi), mszyca trzmielinowo-burakowa (Aphis fabae), mszyca różano-szczeciowa (Macrosiphum rosae).

Mszyca jabłoniowa na jabłoni - zdjęcie
Mszyca jabłoniowa na jabłoni
Mszyca trzmielinowo-burakowa na naparstnicy - zdjęcie
Mszyca trzmielinowo-burakowa na naparstnicy
Mszyca różano-szczeciowa na róży - zdjęcie
Mszyca różano-szczeciowa na róży
Uszkodzenia liścia porzeczki spowodowane przez mszyce porzeczkowo-czyściecową (Cryptomyzus ribis) - zdjęcie
Uszkodzenia liścia porzeczki spowodowane przez mszyce porzeczkowo-czyściecową (Cryptomyzus ribis)

Przędziorki

Przędziorki to małe (0,5 mm) prawie niewidoczne gołym okiem pajęczaki, które potrafią wyrządzić ogromne szkody, żerując masowo na różnych gatunkach roślin w ogrodzie ozdobnym, warzywniku i sadzie. Równie chętnie żerują na roślinach doniczkowych w domu. Ich gatunków jest wiele – w naszych ogrodach najczęściej można spotkać przędziorka chmielowca (Tetranychus urticae), przędziorka sosnowca (Oligonychus ununguis) oraz przędziorka owocowca (Panonychus ulmi). Zimują samice lub jaja przędziorka. Dla roślin szkodliwe są zarówno osobniki dorosłe, jak i larwy i nimfy tych pajęczaków.

Przędziorki – widok w powiększeniu - zdjęcie
Przędziorki – widok w powiększeniu

W sprzyjających warunkach – kiedy jest gorąco i sucho – szkodniki te rozmnażają się bardzo szybko i masowo atakują roślinę, wysysając jej soki. Początkowo na roślinie można zauważyć jasne, mozaikowate plamy na liściach, które w miarę upływu czasu powiększają się i brązowieją. W miejscach tych tkanka zamiera i w przypadku bardzo silnego żerowania przędziorka, całe liście i pędy zasychają. Okradane z soków rośliny słabo rosną, kwitną i owocują. Obecność przędziorków na roślinie zdradza charakterystyczna delikatna pajęczynka, której zadaniem jest ich ochrona.

Przędziorek chmielowiec na liściu ogórka
Przędziorek chmielowiec na liściu ogórka
Przędziorek chmielowiec na liściu pomidora - zdjęcie
Przędziorek chmielowiec na liściu pomidora
Przędziorek sosnowiec na świerku białym
Przędziorek sosnowiec na świerku białym
Przędziorek chmielowiec na filodendronie - zdjęcie
Przędziorek chmielowiec na filodendronie

Mączliki

Mączliki zwane potocznie białymi muszkami możemy spotkać na wielu roślinach, zarówno w naszym w ogrodzie, jak i w przydomowej szklarni i w domu. Rośliny atakuje zwykle mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum) oraz mączlik warzywny (Aleyrodes proletella). Ten drugi stał się od kilku lat niezwykle uciążliwym szkodnikiem w warzywniku. Gorące i suche lata oraz łagodne zimy, sprzyjają jego rozwojowi, co powoduje, że masowo żeruje głównie na roślinach kapustnych – np. jarmużu, kapustach, brukselkach.

Mączliki – widok w powiększeniu
Mączliki – widok w powiększeniu

Dorosłe mączliki są uskrzydlone i osiągają około 1,5 mm wielkości. Głównie chowają się na dolnej stronie liścia. Tam też składają liczne jaja. Rozwijające się z nich owalne, niewielkie larwy mają najczęściej białawy kolor. Mączliki wysysają soki z roślin, czego skutkiem są pojawiające się na liściach odbarwienia i deformacje. Wzrost i plonowanie roślin jest osłabione, a przy bardzo silnym porażeniu mogą one całkowicie zamierać. Oprócz bezpośrednich szkód mączliki wydzielają, podobnie jak mszyce, spadź, która jest pożywką dla szkodliwych grzybów sadzakowych.

Mączlik szklarniowy na pomidorze - zdjęcie
Mączlik szklarniowy na pomidorze
Mączlik warzywny na kapuście - zdjęcie
Mączlik warzywny na kapuście

Jak poradzić sobie z tymi szkodnikami?

Ważna jest przede wszystkim regularna kontrola stanu roślin. Im wcześniej zauważymy obecność szkodników na roślinie (bądź powodowanych przez nie uszkodzeń), tym szybciej będziemy mogli zareagować i wykonać oprysk. Do ich skutecznej kontroli nie są konieczne pestycydy. Możesz sięgnąć po Siltac EC. Jest to preparat o fizycznym działaniu, który doskonale radzi sobie z mszycami, przędziorkami i mączlikami, dzięki unikalnej formulacji z wykorzystaniem technologii przestrzennego sieciowania. Po aplikacji na ciele szkodliwych owadów i roztoczy tworzy się sieć, przypominająca działaniem pajęczą.

By oprysk był skuteczny, preparat musi bezpośrednio dotrzeć do ciała szkodnika, dlatego też technika wykonania zabiegu ma duże znaczenie – należy dokładnie opryskać wszystkie miejsca, gdzie żerują szkodniki, zwłaszcza dolną stronę liścia. Istotne jest również użyte stężenie preparatu – powinno być one dostosowane do gatunku opryskiwanej rośliny zgodnie z etykietą produktu.

Co ważne preparat można stosować wielokrotnie bez obaw o utratę skuteczności – na mechaniczne działanie środka szkodniki nie wytworzą odporności. Siltac EC jest szczegółowo przebadanym preparatem, który ma wysoki stopień bezpieczeństwa stosowania na jadalne części roślin. Możesz go używać w ogrodzie i w domu bez obaw – nie zawiera on żadnych substancji toksycznych.

Chroń swoje borówki przed misecznikiem śliwowym!

Chroń swoje borówki przed misecznikiem śliwowym!

W Twoim ogrodzie rosną krzewy borówki? To wspaniale! Stały się one w ostatnich latach bardzo popularne – nie bez powodu, bo rodzą pyszne i zdrowe owoce. Te cenne krzewy lubią też miseczniki, dlatego zatroszcz się o swoje zbiory i przyglądaj się swoim krzewom bliżej....

Jak pozbyć się wełnowców z roślin doniczkowych?

Jak pozbyć się wełnowców z roślin doniczkowych?

Kiedy Twoje rośliny silnie opanują wełnowce, to na pewno je zauważysz. Są one bardzo charakterystyczne i dobrze widoczne na powierzchni liścia. Ciało tych owadów, należących do czerwców, jest pokryte białym woskowym nalotem, przypominającym wełnę, stąd ich polska...

Wciornastki – niebezpieczne szkodniki roślin w domu i ogrodzie

Wciornastki – niebezpieczne szkodniki roślin w domu i ogrodzie

Wciornastki to niewielkie szkodniki roślin, które wyrządzają wielkie szkody w ogrodach. Nie oszczędzają również roślin doniczkowych w naszych domach. Zaatakowane gatunki ozdobne nie cieszą już oka, a rośliny użytkowe wydają słabe plony. Przy silnym porażeniu...