Wciornastki to niewielkie szkodniki roślin, które wyrządzają wielkie szkody w ogrodach. Nie oszczędzają również roślin doniczkowych w naszych domach. Zaatakowane gatunki ozdobne nie cieszą już oka, a rośliny użytkowe wydają słabe plony. Przy silnym porażeniu niejednokrotnie tracimy nasze okazy i zbiory. Owady te są niewybredne – atakują wiele gatunków roślin, w tym ozdobnych (np. mieczyki, storczyki, anturium) i warzyw (np. pora, cebulę, kapustę, fasolę, paprykę).

Wciornastki trudno zauważyć na roślinie z racji ich małych rozmiarów (ok. 1,5 mm) i dużej ruchliwości. Na zaatakowanym liściu gołym okiem widać jedynie maleńkie „kreski” i dopiero po powiększeniu uwidacznia się owad o wydłużonym kształcie. Z racji swojego wyglądu wciornastki potocznie zwane są przecinkami. W zależności od gatunku mają różne zabarwienie m.in. kremowe, brązowe, czarne. Podobnie jak mszyce mogą mieć one formę uskrzydloną lub bezskrzydłą. Samice wciornastków składają liczne jaja, z których wykluwają się żarłoczne larwy. W sprzyjających warunkach 10-30°C ich rozwój trwa zaledwie 2–3 tygodnie. Dla roślin niebezpieczne są nimfy, larwy, jak i owady dorosłe – wszystkie wysysają z nich cenne soki.

Wciornastki – widok w powiększeniu
Wciornastki – widok w powiększeniu
Wciornastki widoczne w postaci czarnych kresek na liściu po powiększeniu - zdjęcie
Wciornastki widoczne w postaci czarnych kresek na liściu po powiększeniu

Jakie uszkodzenia powodują?

Żerowanie wciornastków początkowo zdradzają niewielkie przebarwienia na liściach, które powiększają się i przybierają postać delikatnych srebrzystych smug. W miarę upływu czasu, tkanki rośliny martwieją i plamy przybierają ciemną barwę. Ostatecznie całe liście usychają. Szkodniki atakują również kwiaty, na których pojawiają się przebarwienia i deformacje. Atak wciornastków jest często bardzo groźny – niejednokrotnie dochodzi do straty plonów lub nawet do obumarcia roślin. Szkodniki te są ponadto nosicielami groźnych chorób wirusowych roślin.

Objawy żerowania wciornastka na porze - zdjęcie
Objawy żerowania wciornastka na porze
Objawy żerowania wciornastka na cebuli - zdjęcie
Objawy żerowania wciornastka na cebuli

Jak zwalczyć wciornastki?

Wciornastki to jedne z najbardziej uciążliwych i trudnych do zwalczenia szkodników. Rozmnażają się dynamicznie, szybko się poruszają i ukrywają w wierzchniej warstwie gleby.

Jeśli chcesz zwalczyć wciornastki bez pestycydów, bez okresu karencji i bez obaw o uodpornienie się szkodnika na działanie preparatu to sięgnij po Siltac EC. Środek działa w sposób fizyczny, „zarzucając na szkodnika sieć”. Po oprysku na ciele szkodnika tworzy się polimerowa struktura, która go unieruchamia i w ten sposób eliminuje. Siltac EC działa natychmiast, jeśli tylko ciecz dotrze bezpośrednio do ciała szkodnika. Wciornastki ukrywają się w kątach liści i glebie, dlatego przed wykonaniem zabiegu można zastosować na nie wabik – opryskać rośliny roztworem cukru, by wyszły z ukrycia. Do skutecznej eliminacji wciornastków zaleca się wykonać 2–3 zabiegi, co około 7–10 dni.

Chroń swoje borówki przed misecznikiem śliwowym!

Chroń swoje borówki przed misecznikiem śliwowym!

W Twoim ogrodzie rosną krzewy borówki? To wspaniale! Stały się one w ostatnich latach bardzo popularne – nie bez powodu, bo rodzą pyszne i zdrowe owoce. Te cenne krzewy lubią też miseczniki, dlatego zatroszcz się o swoje zbiory i przyglądaj się swoim krzewom bliżej....

Jak pozbyć się wełnowców z roślin doniczkowych?

Jak pozbyć się wełnowców z roślin doniczkowych?

Kiedy Twoje rośliny silnie opanują wełnowce, to na pewno je zauważysz. Są one bardzo charakterystyczne i dobrze widoczne na powierzchni liścia. Ciało tych owadów, należących do czerwców, jest pokryte białym woskowym nalotem, przypominającym wełnę, stąd ich polska...

3 często spotykane szkodniki roślin doniczkowych

3 często spotykane szkodniki roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe, podobnie jak te ogrodowe, cierpią w wyniku żerowania różnorodnych szkodników. Poznaj 3 najczęściej spotykane: przędziorki, mszyce i wciornastki oraz dowiedz się, jak skutecznie możesz z nimi walczyć. Przędziorki Przędziorki – widok w powiększeniu...