Kiedy Twoje rośliny silnie opanują wełnowce, to na pewno je zauważysz. Są one bardzo charakterystyczne i dobrze widoczne na powierzchni liścia. Ciało tych owadów, należących do czerwców, jest pokryte białym woskowym nalotem, przypominającym wełnę, stąd ich polska nazwa. Nalot ma funkcję ochronną – osłania szkodniki przed niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi.

Wełnowce atakują różne rośliny pokojowe, na przykład draceny, storczyki, fikusy, krotony, palmy, wilczomlecze. Podobnie jak w przypadku innych szkodników roślin pokojowych, wełnowce najczęściej przynosimy do domu wraz z nowo zakupionymi roślinami. Dlatego dokładne obejrzenie rośliny przed zakupem jest tak ważne! Należy sprawdzić wszystkie części rośliny, a szczególnie: unerwienie liści, ich kąty i nasady pędów. Niestety wełnowce mogą również kryć się w glebie. Po przyniesieniu rośliny do domu dobrze jest ją odizolować od innych na czas, kiedy mogą wykluć się larwy szkodnika.

Wełnowce u podstawy liści - zdjęcie
Wełnowce u podstawy liści
Wełnowce na eszewerii - zdjęcie
Wełnowce na eszewerii

Biologia szkodnika

Wełnowce (Pseudococcidae) zwane mączystymi czerwcami to niewielkie kilkumilimetrowe (2-5 mm) pluskwiaki. Mają one owalne ciało, które pokrywa biaława woskowa wydzielina ochronna. Samce są uskrzydlone, natomiast samice bezskrzydłe i mało ruchliwe. Szkodniki są bardzo płodne – składają liczne jaja, które pokrywają dla ochrony „białawym kokonem”.

Wełnowce lubią ciepłe i suche warunki. Żerują one najchętniej na liściach: wzdłuż ich nerwów oraz u ich podstawy. Wraz z rozwojem populacji zajmują również inne części rośliny: łodygi, kwiaty, owoce. Mogą być również obecne na korzeniach i w podłożu.

Uszkodzenia

Wełnowce wysysając soki roślinne, mocno osłabiają rośliny, a w przypadku silnego porażenia mogą doprowadzić do ich całkowitego uschnięcia. Nasze okazy tracą wartości dekoracyjne – liście, pędy żółkną, tracą turgor, a w miarę upływu czasu zamierają. Na powierzchni rośliny zauważymy białawe kolonie szkodników. Dodatkowo stają się one lepkie od słodkiej spadzi wydzielanej przez owady, która jest doskonałą pożywką dla grzybów sadzakowych – o ich pojawieniu się świadczy szpecący roślinę czarny nalot.

Wełnowce na epipremnum - zdjęcie
Wełnowce na epipremnum

Jak pozbyć się wełnowców?

Zwalczanie wełnowców nie jest łatwe, ponieważ szkodniki szybko się rozmnażają i ich ciało chroni woskowa wydzielina.

W przypadku słabego porażenia roślin mechaniczne usuwanie szkodników za pomocą wacika lub gąbki, a następnie przemywanie całej rośliny roztworem szarego mydła lub mydła potasowego z wodą ogranicza występowanie szkodnika. Jest to jednak czynność bardzo żmudna, a w przypadku roślin mających kolce wręcz niemożliwa do wykonania, dlatego nawet przy małym porażeniu lepiej zastosować skuteczny środek eliminujący wełnowce.

W swoim domu bez obaw możesz użyć preparat do fizycznej eliminacji szkodników Siltac EC. Po aplikacji tworzy on na ciele szkodnika zabójczą, trójwymiarową sieć. Unieruchomione wełnowce giną bardzo szybko, większość w ciągu kilku minut. Warunkiem powodzenia oprysku jest dotarcie cieczą bezpośrednio do ciała żerujących szkodników. Zwykle 2 aplikacje w odstępie 7 dni pozwalają na skuteczne pozbycie się problemu.

Siltac EC nie zawiera żadnej substancji aktywnej chemicznych środków ochrony roślin. Prawidłowo użyty (oprysk bezpośrednio na roślinę) może być zastosowany w pomieszczeniu, nie zagrażając nam ani naszym psom i kotom.

Chroń swoje borówki przed misecznikiem śliwowym!

Chroń swoje borówki przed misecznikiem śliwowym!

W Twoim ogrodzie rosną krzewy borówki? To wspaniale! Stały się one w ostatnich latach bardzo popularne – nie bez powodu, bo rodzą pyszne i zdrowe owoce. Te cenne krzewy lubią też miseczniki, dlatego zatroszcz się o swoje zbiory i przyglądaj się swoim krzewom bliżej....

Wciornastki – niebezpieczne szkodniki roślin w domu i ogrodzie

Wciornastki – niebezpieczne szkodniki roślin w domu i ogrodzie

Wciornastki to niewielkie szkodniki roślin, które wyrządzają wielkie szkody w ogrodach. Nie oszczędzają również roślin doniczkowych w naszych domach. Zaatakowane gatunki ozdobne nie cieszą już oka, a rośliny użytkowe wydają słabe plony. Przy silnym porażeniu...

3 często spotykane szkodniki roślin doniczkowych

3 często spotykane szkodniki roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe, podobnie jak te ogrodowe, cierpią w wyniku żerowania różnorodnych szkodników. Poznaj 3 najczęściej spotykane: przędziorki, mszyce i wciornastki oraz dowiedz się, jak skutecznie możesz z nimi walczyć. Przędziorki Przędziorki – widok w powiększeniu...