W Twoim ogrodzie rosną krzewy borówki? To wspaniale! Stały się one w ostatnich latach bardzo popularne – nie bez powodu, bo rodzą pyszne i zdrowe owoce.

Te cenne krzewy lubią też miseczniki, dlatego zatroszcz się o swoje zbiory i przyglądaj się swoim krzewom bliżej. Jeśli na pędach borówki zauważysz charakterystyczne wypukłe brązowe miseczki to znak, że krzewy zaatakował misecznik śliwowy (Parthenolecanium corni).

Misecznik śliwowy – postać dorosła na niezdrewniałych pędach borówki wysokiej - zdjęcie
Misecznik śliwowy – postać dorosła na niezdrewniałych pędach borówki wysokiej
Misecznik śliwowy – postać dorosła na zdrewniałych pędach borówki wysokiej -zdjęcie
Misecznik śliwowy – postać dorosła na zdrewniałych pędach borówki wysokiej

Możesz go spotkać również na innych roślinach w swoim ogrodzie, gdyż jest on gatunkiem polifagicznym. Szkodnik żeruje zarówno na roślinach sadowniczych (np. borówka, śliwa, porzeczka), jak i ozdobnych (np. bukszpan wieczniezielony, magnolia, berberys).

Biologia szkodnika

Misecznik śliwowy to pluskwiak należący do czerwców. Samce są uskrzydlone, natomiast samice nieruchome, wielkości około 2–7 mm z charakterystyczną brunatną wypukłą miseczką, chroniącą ich ciało. Samice są bardzo płodne – składają nawet 5000 jaj pod tarczką i następnie giną. Po wylęgu niewielkie larwy opuszczają osłonę i rozpoczynają żerowanie na zielonych częściach roślin. Zimują larwy misecznika w spękaniach kory.

Migrująca larwa misecznika - zdjęcie
Migrująca larwa misecznika

Uszkodzenia

Larwy misecznika (wysysając życiodajne soki rośliny) powodują żółknięcie liści i jej osłabienie. Borówka gorzej owocuje, a w okresie zimowym jest bardziej narażona na przemarzanie. Dodatkowo obecność na roślinach wydzielanej przez miseczniki rosy miodowej powoduje, że pojawiają się szkodliwe grzyby sadzakowe – ich czarny nalot zmniejsza powierzchnię asymilacyjną liści i brudzi owoce. Przy silnym porażeniu pędy krzewów są pokryte dużą ilością brunatnych miseczek. Żerowanie szkodnika w przypadku młodych krzewów może doprowadzić nawet do ich zamierania.

Zwalczanie

Osobniki dorosłe misecznika są trudne do zwalczenia, ponieważ chroni je miseczka. Najskuteczniej eliminuje się larwy szkodnika w dwóch okresach ich wylęgu: wczesną wiosną oraz latem.

Wczesna wiosna (marzec/kwiecień) to czas, kiedy zimujące larwy wychodzą ze swoich kryjówek i wędrują na młode części pędów. Lato (od końca czerwca do końca sierpnia) to okres, kiedy wylęgają się larwy z jaj składanych przez samice pod miseczką.

Letni termin wylęgu larw zbiega się z czasem owocowania naszych borówkowych krzewów. Wybierając preparat do ich skutecznej eliminacji warto wybrać środek, który zastosujemy bez obaw o szkodliwe pozostałości środków ochrony roślin w naszych owocach. Brak substancji aktywnych w preparacie Siltac EC stwarza możliwość zwalczania larw misecznika nawet na krótko przed zbiorem. Siltac EC skutecznie zabija to stadium rozwojowe szkodnika. Mechanizm działania preparatu jest czysto fizyczny – po aplikacji na ciele larw tworzy się trójwymiarowa sieć, podobna do sieci pajęczej, która je unieruchamia i eliminuje. Oprysk wykonujemy 1 lub 2–krotnie (co 7–10 dni), w stężeniu 0,1%. Bardzo ważna jest technika wykonania zabiegu – preparat musi dotrzeć bezpośrednio do larw, żeby je zabić, dlatego należy dokładnie opryskać nasz krzew.

Co ważne, brak okresu karencji preparatu jest udokumentowany. Siltac EC i jego składniki zostały przebadane i pozytywnie zaopiniowane przez uznane instytucje krajowe i zagraniczne pod kątem bezpieczeństwa stosowania.

Jak pozbyć się wełnowców z roślin doniczkowych?

Jak pozbyć się wełnowców z roślin doniczkowych?

Kiedy Twoje rośliny silnie opanują wełnowce, to na pewno je zauważysz. Są one bardzo charakterystyczne i dobrze widoczne na powierzchni liścia. Ciało tych owadów, należących do czerwców, jest pokryte białym woskowym nalotem, przypominającym wełnę, stąd ich polska...

Wciornastki – niebezpieczne szkodniki roślin w domu i ogrodzie

Wciornastki – niebezpieczne szkodniki roślin w domu i ogrodzie

Wciornastki to niewielkie szkodniki roślin, które wyrządzają wielkie szkody w ogrodach. Nie oszczędzają również roślin doniczkowych w naszych domach. Zaatakowane gatunki ozdobne nie cieszą już oka, a rośliny użytkowe wydają słabe plony. Przy silnym porażeniu...

3 często spotykane szkodniki roślin doniczkowych

3 często spotykane szkodniki roślin doniczkowych

Rośliny doniczkowe, podobnie jak te ogrodowe, cierpią w wyniku żerowania różnorodnych szkodników. Poznaj 3 najczęściej spotykane: przędziorki, mszyce i wciornastki oraz dowiedz się, jak skutecznie możesz z nimi walczyć. Przędziorki Przędziorki – widok w powiększeniu...