Kiedy w ogrodzie pojawią się mszyce, a w sprzyjającej pogodzie (ciepło i sucho) może to być atak zmasowany, jak najszybciej chcemy ich się pozbyć.

Widok mszyc na różach jest szczególnie przykry. Rośliny te najczęściej atakuje mszyca różano-szczeciowa, mszyca różano-rutewkowa lub mszyca różano-trawowa. Różnią się one między sobą między innymi kolorem czy wielkością. Występują w dużych koloniach, zazwyczaj na końcach pąków kwiatowych i pędów, a także na spodniej stronie liścia.

Objawy żerowania mszyc

Objawem ataku mszyc są najczęściej uszkodzenia młodych, delikatnych części roślin. Szkodniki wysysają z nich soki roślinne, następnie trawią je częściowo, a nadmiar (zawierający znaczne ilości cukrów, aminokwasów i innych związków) wydalają. Z tej pożywki korzystają często mrówki, zapewniające mszycom ochronę przed drapieżnikami. Wytwarzana przez mszyce słodka spadź jest też doskonałym miejscem dla rozwoju grzybów sadzakowych.

Rezultatem żerowania mszyc jest osłabienie roślin, ich żółknięcie, zahamowanie wzrostu, zwijanie liści, okaleczenia pąków kwiatowych i pędów. Dochodzi też do zaburzenia gospodarki hormonalnej w roślinie, bo mszyce wydzielają substancje, które prowadzą do zniekształceń młodych przyrostów i ich karłowacenia. Bywa, że mszyce przenoszą groźne roślinne choroby wirusowe, niebywale trudne lub nawet niemożliwe do wyleczenia.

Mszyca różano-szczeciowa na róży
Mszyca różano-szczeciowa na róży
Mszyca różano-szczeciowa na róży

Zadbaj o obecność w ogrodzie pożytecznych owadów i ptaków

Na szczęście mszyce mają w przyrodzie sporo naturalnych wrogów i zanim użyjemy jakiegokolwiek preparatu do ich zwalczenia, przyjrzyjmy się czy ktoś za nas w koloniach mszyc nie robi porządku. Złotooki, bzykowate, biedronki, a szczególnie ich larwy, pomagają nam ze wszystkich sił.

Złotook – owad dorosły
Złotook – owad dorosły
Biedronka zjadająca mszyce
Biedronka zjadająca mszyce

Jak zadbać o ich występowanie w naszym ogrodzie:

  • Dbaj o bioróżnorodność – tam gdzie jest bogactwo roślin, w sposób naturalny ustala się równowaga biologiczna. Im bardziej zróżnicowany gatunkowo, bardziej kolorowy i pachnący jest Twój ogród, tym szkodniki gorzej się w nim czują. Szczególnie, że taki ogród zachęca do częstego przebywania w nim, a wtedy nie sposób przeoczyć momentu, kiedy zacznie się coś złego dziać.
  • Posadź różnorodne rośliny kwitnące. Mogą to być zarówno rośliny jednoroczne, jak i byliny czy drzewa. Będą one wabić owady pożyteczne, zapewniać im pyszną stołówkę i schronienie.
  • Pozostaw w ogrodzie choć mały niepielęgnowany skrawek, gdzie mogą rosnąć dziko występujące rośliny, również chwasty.
  • Mądrze używaj preparatów chemicznych w ogrodzie. Wybieraj te, które nie są toksyczne dla Ciebie i dla owadów pożytecznych w ogrodzie.
  • Ptaki w ogrodzie są bardzo skuteczne w ograniczaniu szkodników roślin. Przy okazji możliwość ich obserwowania (np. sikorek modraszek „pasących” się na mszycach) jest wspaniałą lekcją przyrody dla dzieci. Dbaj o nie również zimą, odpowiedzialnie dokarmiając.

Wykonaj oprysk

Kiedy widzisz, że atak mszyc jest zdecydowany i konieczna jest Twoja mocna ogrodnicza interwencja, to zanim sięgniesz po typowe insektycydy, które zawierają pestycydowe substancje aktywne i często są toksyczne dla środowiska, zastosuj działający w sposób fizyczny Siltac EC.

Preparat unieruchamia owady i dzięki temu je eliminuje. Na ciele szkodnika tworzy się, niewidoczna gołym okiem, ale bardzo skuteczna, przestrzenna sieć, podobna w działaniu do tej tworzonej przez pająki. Zalet jego stosowania jest wiele: działa natychmiast, nie zawiera szkodliwych substancji aktywnych i nie szkodzi znacząco owadom pożytecznym. Siltac EC zmywa się z powierzchni roślin pod wpływem wody wraz z martwymi mszycami.

Chroń swoje borówki przed misecznikiem śliwowym!

Chroń swoje borówki przed misecznikiem śliwowym!

W Twoim ogrodzie rosną krzewy borówki? To wspaniale! Stały się one w ostatnich latach bardzo popularne – nie bez powodu, bo rodzą pyszne i zdrowe owoce. Te cenne krzewy lubią też miseczniki, dlatego zatroszcz się o swoje zbiory i przyglądaj się swoim krzewom bliżej....

Jak pozbyć się wełnowców z roślin doniczkowych?

Jak pozbyć się wełnowców z roślin doniczkowych?

Kiedy Twoje rośliny silnie opanują wełnowce, to na pewno je zauważysz. Są one bardzo charakterystyczne i dobrze widoczne na powierzchni liścia. Ciało tych owadów, należących do czerwców, jest pokryte białym woskowym nalotem, przypominającym wełnę, stąd ich polska...

Wciornastki – niebezpieczne szkodniki roślin w domu i ogrodzie

Wciornastki – niebezpieczne szkodniki roślin w domu i ogrodzie

Wciornastki to niewielkie szkodniki roślin, które wyrządzają wielkie szkody w ogrodach. Nie oszczędzają również roślin doniczkowych w naszych domach. Zaatakowane gatunki ozdobne nie cieszą już oka, a rośliny użytkowe wydają słabe plony. Przy silnym porażeniu...