W ogrodach przydomowych i działkach często sadzimy iglaki. Bardzo popularne są świerki białe. Nie bez powodu, bo różnorodność ich odmian sprawia, że wybierając je możemy stworzyć bardzo atrakcyjne ogrodowe kompozycje. Przykładowo świerk biały ‘Conica’ cieszy oko stożkowatym pokrojem i żywozielonymi igłami, świerk biały ‘Alberta Blue’ ma ciekawe niebieskawe zabarwienie igieł, a u świerka białego ‘Daisy’s White’ młode wiosenne przyrosty mają jasnokremowy kolor. Inne, równie gęste, odmiany świerka białego to ‘Laurin’, ‘Nidiformis, ‘Alberta Globe’, ‘Piccolo’. Z powodzeniem można je sadzić w małych ogrodach czy w donicach na tarasach i balkonach.
Te wyjątkowo atrakcyjne dla nas iglaki są niestety też wyjątkowo atrakcyjne dla szkodnika – przędziorka sosnowca (Oligonychus ununguis). W czasie bardzo suchego lata, zwłaszcza w miejscach zacisznych, osłoniętych od wiatru i deszczu, jego pojawienie się może bardzo zaszkodzić roślinom.
Jak rozpoznać, że naszą roślinę zaatakował przędziorek sosnowiec?
Wśród bardzo gęstych gałązek, wewnątrz korony, ale także na igłach młodych pędów przędziorek sosnowiec (Oligonychus ununguis) może przez pewien czas rozwijać się niezauważony, wysysając soki rośliny. Uwagę naszą zwracają wyraźne objawy jego żerowania, takie jak brązowienie igieł i ich zamieranie, postępujące od dołu rośliny ku górze. Jeśli przy bliższym przyjrzeniu się, najlepiej z lupą w ręce, znajdziemy na pędach dodatkowo delikatne pajęczynki – wtedy możemy mieć pewność, że świerk został zaatakowany przez przędziorka. Niestety wówczas na przeprowadzenie skutecznych oprysków może być już za późno. Nie zwalczany wystarczająco wcześnie szkodnik prowadzi do znacznych, często nieodwracalnych uszkodzeń – roślinę szpecą duże połacie brązowych igieł lub nawet „dziury” po ich opadnięciu.
Przędziorek sosnowiec atakuje różne gatunki iglaków m.in. świerki pospolite i białe (szczególnie odmianę 'Conica’), tuje, cyprysiki, jodły koreańskie.
Biologia szkodnika
Przędziorek sosnowiec to mały (ok. 0,5 mm) roślinożerny pajęczak. Szybko się rozmnaża. W ciągu roku potrafi pojawić się od 4–5 pokoleń. Jego rozwojowi sprzyja słoneczna i sucha pogoda. Zimują jaja szkodnika na pędach iglaków. Pierwsze objawy jego żerowania, szczególnie przy słonecznej i suchej pogodzie, widać już późną wiosną.
Co zrobić, by obronić świerki przed przędziorkiem sosnowcem?
- Zadbać o bioróżnorodność w ogrodzie – rozwój szkodnika ograniczają bowiem jego naturalni wrogowie m.in. złotooki.
- Chcąc zapobiec rozwojowi przędziorków na skalę, która doprowadzić może do całkowitego zniszczenia roślin, warto zwrócić uwagę o warunki wilgotnościowe wokół nich. Przędziorek nie lubi wilgoci i dlatego systematyczne zraszanie świerków (byle nie w pełnym słońcu), szczególnie podczas upalnej pogody, może znacznie ograniczyć ich występowanie.
- Regularnie sprawdzać stan roślin i przy zauważeniu pierwszych objawów (nadmierne osypywanie się igieł, ich przebarwienia, brązowienie) niezwłocznie wykonać oprysk zwalczający szkodnika!
Skuteczny zabieg BEZ PESTYCYDÓW
Chcesz w swoim ogrodzie ograniczyć stosowanie środków ochrony roślin, które często są toksyczne dla środowiska i człowieka? Dobra wiadomość jest taka, że możesz sięgnąć po bezpieczniejszą fizyczną metodę eliminacji przędziorków.
Preparat Siltac EC nie tylko unieruchamia pajęczaka, ale dodatkowo go zakleszcza, jak w pajęczej sieci. Działa bardzo szybko i bez obaw o uodpornienie się szkodnika – czyli środek nie straci swojej skuteczności nawet przy wielokrotnym stosowaniu.
Ważne, by pamiętać, że preparat działa, gdy zostanie naniesiony bezpośrednio na ciało szkodnika. Zatem, by zabieg był efektywny należy dokładnie opryskać roślinę, z uwzględnieniem wszystkich miejsc żerowania przędziorka – również w głębi krzewu. W razie konieczności zabieg należy powtórzyć po około 7–10 dniach. Stosuje się oprysk w stężeniu 0,1% czyli na 10 litrów wody w opryskiwaczu trzeba dodać 10 ml preparatu i porządnie wymieszać. Ciecz użytkową należy zużyć nie później niż w ciągu doby od jej przygotowania.