Szpeciel pilśniowiec winoroślowy (Eriophyes vitis) to roztocz, który ma tak małe rozmiary (0,15 mm), że trudno go dostrzec gołym okiem. Znajdziemy go na spodniej stronie liści zaatakowanej winorośli – tam żerują zarówno larwy jak i osobniki dorosłe szkodnika. Nakłuwają one liście i wsysają z nich soki.

Jak rozpoznać, że naszą winorośl zaatakował szpeciel pilśniowiec?

W miejscach nakłucia powstają deformacje i wybrzuszenia tkanki, a kiedy obrócimy liść i zobaczymy jego spodnią stronę to w zagłębieniach zauważymy gęstą warstwę pilśniowego nalotu, na początku jest on biały, potem przybiera barwę żółtawą, a na odmianach ciemnych winorośli – czerwonawą. Przy masowym porażeniu rośliny przez szkodnika nalot może pojawić się również na innych częściach rośliny – zaatakowane kwiatostany mogą ulec nawet pełnemu zniszczeniu. Zimą dorosłe osobniki ukrywają się pod łuskami pąków.

Objawy żerowania szpeciela na dolnej i górnej stronie liści - zdjęcie
Objawy żerowania szpeciela na dolnej i górnej stronie liści

Jak chronić winorośl przed szpecielem pilśniowcem?
Atak szpeciela największe szkody wyrządza w przypadku młodych, nowo posadzonych krzewów winorośli. Sucha i upalna pogoda sprzyja intensywnemu żerowania szkodnika.

  • Kluczowe jest, by walkę ze szkodnikiem zacząć już wiosną w okresie pękania pąków i rozwoju winorośli – koniec kwietnia/maj. Wykonuje się wtedy oprysk preparatem siarkowym.
  • Najprostszym sposobem ograniczenia populacji szkodnika w okresie wegetacji, w przypadku słabego porażenia winorośli, jest obrywanie zaatakowanych liści i palenie ich. Ważne jest również wiosenne wygrabianie liści.
  • Do zwalczania szpecieli w okresie wegetacji, by uzyskać podwójną moc zwalczania szkodnika warto zastosować mieszaninę: akarycyd + Siltac EC. Akarycyd będzie działał biochemicznie na rośliny, Siltac EC fizycznie. Taka mieszanina jest skuteczniejsza i używając jej zmniejszasz również ryzyko nabycia przez szkodniki odporności na substancje aktywną środka ochrony roślin. Bardzo dobre efekty można uzyskać, stosując także mieszaninę: preparat siarkowy + Siltac EC.
Chroń swoje borówki przed misecznikiem śliwowym!

Chroń swoje borówki przed misecznikiem śliwowym!

W Twoim ogrodzie rosną krzewy borówki? To wspaniale! Stały się one w ostatnich latach bardzo popularne – nie bez powodu, bo rodzą pyszne i zdrowe owoce. Te cenne krzewy lubią też miseczniki, dlatego zatroszcz się o swoje zbiory i przyglądaj się swoim krzewom bliżej....

Jak pozbyć się wełnowców z roślin doniczkowych?

Jak pozbyć się wełnowców z roślin doniczkowych?

Kiedy Twoje rośliny silnie opanują wełnowce, to na pewno je zauważysz. Są one bardzo charakterystyczne i dobrze widoczne na powierzchni liścia. Ciało tych owadów, należących do czerwców, jest pokryte białym woskowym nalotem, przypominającym wełnę, stąd ich polska...

Wciornastki – niebezpieczne szkodniki roślin w domu i ogrodzie

Wciornastki – niebezpieczne szkodniki roślin w domu i ogrodzie

Wciornastki to niewielkie szkodniki roślin, które wyrządzają wielkie szkody w ogrodach. Nie oszczędzają również roślin doniczkowych w naszych domach. Zaatakowane gatunki ozdobne nie cieszą już oka, a rośliny użytkowe wydają słabe plony. Przy silnym porażeniu...